Kronika

LEDEN

Také leden byl plný her, tvořivosti, poznávání nových věcí a vycházek.

Práce s pohádkami - Dvanáct měsíčků - ilustrace, vlastnosti postav, O letadélku káněti, Kubula a KUba KUbikula - ilustace

Pranostiky - Nový rok, Tři králové, Severín - patron vinné révy, Marcel - Na svatého Marcela, zima leze do těla, Priska - Svatá Priska pod saněmi píská. František Saleský.

Tvoření - krmítka pro ptáčky, papírové čepice zdobenné inkoustem a zmizíkem, oblékání panáčka omotáváním vlnou, papírová vystřihovánka cesmína, papírové peníze a zbožíkrálovská koruna, vinná réva z knoflíků, hýl malovaný vodovou barvou, zažehlovací korálky, barvy na hrnčířském kruhu, pletení nákrčníku na kruhu, papírová vystřihovánka jmelí.

Příroda - sýkora modřinka, cesmína, hýl obecný, jmelí a kde ho najít.

Hry - Cesta Tří králů, Kufr, hra na obchod, míčové hry, relaxační cvičení - dýchání jako meluzína.

Písničky - My tři králové, Měsíce

Trošku učení - zimní hádanky, co můžeme vidět v přírodě, Nenič! - slušné chování, pracovní list Veselá zima, co nosíme v zimě, procvičování výslovnosti, poslech hudebních nástrojů, co potřebují hudebníci.

Vycházky - v okolí školy, spojení s pozorováním, hry se sněhem ( chvilku nám i vydržel), ptačí strom - zavěšování krmítek pro ptáčky a kontrola krmítek, dětské hřiště, školní hřiště, školní zahrada.

PROSINEC

Prosinec začal a bylo to samé adventní a vánoční téma. Mikuláš, čert a anděl zdobení papírovými řetězy, papírové vystřihovánky, malba na látku liška, zdobení oken, zdobení vánočního stromečku pro družinu a druhého pro osmáky,plstěné ozdoby,, anděl z paličky na paličkování,hvězda z korálků, pbrízek pro sovu, ozdoby z třpytící mechové gumy, stromeček a skřítek z borové šišky, Betlém, andílek z papíru.

Mnoho pohádek si děti poslechly - Krysácí se zase vrací, Legenda o svaté Barboře, Legenda o svatém Mikuláši. O chytré kmotře lišce, Legenda o svaté Lucii, Krtek a vánoce, Betlém, Andělské zvonění a První vánoce Ježíška.

Povídání o pranostikách - sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Lucie.

Přírodní témata - liška obecná, Výr velký, Borovice, Smrk.

Nové písničky - Písnička pro čerta, Štěstí zdraví, pokoj svatý, Sněhová vločko, Čas vánoční, Pásli ovce Valaši, písničky o hvězdách.

Opakování a poznávání věcí - Pracovní list Mikuláš, hádání se sovou, hry s hvězdami, slušné chování - pomáhej a uklízej, vánoční slova, tradice, stromeček.

Vycházky v okolí školy, ale také za sovami a na sněhu.

Vánoční akce - Posezení se Seniorkem, Jarmark výrobků, besídka plná andlíků a Andělská hra.

LISTOPAD

Máme za sebou další společný měsíc, byl plný vyrábění - kožený vrabec v krmítku, svatý Mastin - kresba bílou barvou na černém papíře, točená šála pro Teodora, jablíčková vitráž, vyškrabávaný dubový list, tiskátka z brambor, sněhové vločky z roliček od toaletního papíru, bílé vystřihovánky, obkreslování kůry stromů a další tvorba z takto připravených papírů, bílý strom pro Ondřeje.

Zajímavé činnosti jako objímání stromů, relaxační cvičení, hádanky se stromy, můj strom, pozorování pařezů, bruslení na papíře, zimní příběhy, skákej bleško, karty, knoflíky, hry s padákem, schovávaná pod peřinou, slušné chování, hádanky, procvičování výslovnosti, vycházka na nádraží, podzimní ovoce a jeho ochutnávka.

Povídání o přírodě - dub, břečťan, vrabec a hrátky s nimi, poznávání na obrázcích, seznamování.

Seznamování s pranostikami - Teodor, Martin, Cevílie, Kateřina, Ondřej.

Čtení pohádek - Pohádky o bylinkách, Červená Karkulka, Smolíček, Perníková chaloupka, Popelka, O třech psech, O pavím králi, O Všudybylovi, O Sněhurce, O zakleté princezně, O oslí kůži, O Krásce a Netvorovi, Smíšek, Krysáci.

ŘÍJEN

V říjnu už jsme velcí kamarádi, zvládáme každodenní chod družiny a mohu říci, že bez větších problémů. Děti se osamostatňují a automaticky dělají vše co se každý den opakuje. Jako ukládání věcí, řazení, klid při čtení pohádky, přípravy na vycházky, rozcvičku, zpěv písničky, přípravu na tvoření.

Děti hodně vytvářely, hrály různé hry, podnikly několik poučných vycházek nebo si ,,jen hrály'' na hřišti. Některé výrobky si rovnou odnesly domů jiné nám zdobí družinu nebo přilehlou chodbu.

Začal nám projekt ve spolupráci s neziskovou organizací Mezi námi, která slučuje generace. Spolupracujeme s klubem Seniorek ve Vraném nad Vltavou. Tentokrát nám babičky pomáhaly tvořit trnku.

Tvorba - ježek, kos, šípková růže, šípková růženka, sova ( výzdoba oken i ve školní jídelně), šípková růženka, mandala dýně, dýně s uvolňovacími cviky, pohádková kostka.....

Vycházka - houbařská, na pole, na poštu, okolí školy. Při každé vycházce plní děti ve skupinkách úkoly.

Hry - na postřeh, koncentraci, ukázněnost

Zpěv - Já mám doma tnku, trnku, trnku, v malovaném hrnku, hrnečku. Ke zpěvu přidáváme tleskání a dupání.

Rozcvička - pohybová básnička. Záda rovná jako smrk, hlava vzhůru, dlouhý krk, jako slon držíme nos, a teď křídla jako kos. Ruce v bok a klaníme se, a teď loutka co se třese. Takhle chodí klape čáp. klapy klapy klapy klap. A už je z nás zase smrk, záda rovná, dlouhý krk.

Září

Tento měsíc je plný seznamování, poznávání, určování pravidel, hledání kamarádů...... Někdy trochu chaotický, ale všemu se snažíme dát řád. Učíme se spolu kamarádit, vyrábět, hrát společné hry. Každý den cvičíme pohybovou básničku Rozcvička, čteme knihu Povídání o pejskovi a kočičce. Postupně přidáme zpěv písniček a hraní na nástroje. Děti rády vyrábí - zatím jen zkoušíme co nám půjde. Děti malovaly sojku, vyrobily netopýry, autoportrét, panáčka. Používaly také jeřabiny jako návlekový materiál. Zahrály si na detektivy a hledaly v okolí školy přechody pro chodce, dopravní značky a učily se přecházet vozovku. Děti ještě vyzkouší tisk bublinkovou fólií a poznají pranostiku o svatém Václavu. Pro svatého Václava vyrobí erb.